Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie praktycznego wykorzystania i nadzorowania procesów chemicznych w przemyśle. Prowadzimy prace badawcze, tworzymy, wdrażamy pod klucz i modernizujemy instalacje dla klientów z branży chemicznej, cementowo-wapienniczej, spożywczej, petrochemicznej oraz rynku energetyki. Nasze systemy wspomagają prowadzenie bezpiecznego i wydajnego procesu produkcji oraz transportu, spełniając wytyczne dla ochrony środowiska naturalnego.
Inżynieria chemiczna i procesowa stanowi podstawę rozwoju nowoczesnych technologii przemysłu przetwórczego i petrochemicznego. Popyt na rozwiązania z tej dziedziny stale rośnie, co znacząco wpływa na rozwój i proces doskonalenia oferowanych rozwiązań w tym zakresie. To jedna z naszych specjalizacji.
Unikatowe kompetencje dla Twojego biznesu
Wiedzę i doświadczenie zespołu specjalistów AIUT z dziedziny inżynierii chemicznej i procesowej, zamieniamy w konkretne rozwiązania biznesowe. Zajmujemy się praktycznym wykorzystaniem procesów chemicznych w przemyśle, w połączeniu z pełną automatyką i optymalizacją procesów wytwórczych w makroskali. Realizujemy projekty według norm i standardów międzynarodowych, uwzględniających specyficzne wymagania inwestorów zagranicznych.
- opracowujemy nowe produkty rynkowe
- odpowiadamy za projekt i wdrożenie bezpiecznego i wydajnego rozwiązania
- wdrażamy instalacje dla usprawnienia procesów produkcji
- modernizujemy istniejące instalacje przemysłowe
Spektrum produktów i usług działu Automatyki Procesów Ciągłych-Chemia obejmuje technologie chemii nieorganicznej i pokrewnych oraz przemysłu paliwowego.
Główne obszary działań. Poznaj możliwości AIUT
Projektujemy i wdrażamy m.in.:
- instalacje dla produkcji kwasu siarkowego i związków siarki
- instalacje dla produkcji siarki granulowanej
- instalacje dla produkcji nawozów sztucznych
- instalacje dla produkcji innych związków nieorganicznych
- instalacje dla baz/terminali paliw (fronty załadunkowo-rozładunkowe)
- instalacje odzysku par benzyn
AIUT dla fabryk kwasu siarkowego:
- wieże absorpcyjne I i II
- wieże oleum
- wieże suszące
- wymienniki ciepła
- układy zraszania dla wież absorpcyjnych
- układy kotłów odzysknicowych z gazów technologicznych złożone z: parownika, walczaka, przegrzewaczy pary, ekonomizerów
AIUT dla branży paliwowej:
- instalacje odzysku par benzyn (OPB/VRU) pod klucz
- instalacje wymrażania par lotnych związków
- projekty i koncepcje budowy oraz modernizacji baz paliw
Odpowiadamy za kompleksową obsługę procesu inwestycyjnego, w tym:
- koncepcje techniczne i techniczno-kosztowe
- projekt wykonawczy
- dokumentację koncesyjną
- dokumentację powykonawczą (As-Built documentation)
- projekty budowlane dla uzyskania pozwolenia na budowę dla nowych oraz modernizację instalacji
- technologicznej
- mechaniczno - konstrukcyjnej
- budowlano - konstrukcyjnej
- pomiarów i automatyki
- elektrycznej
- oprogramowania
I Projekty bazowe, w tym:
- optymalizację procesu lub jego wybór
- dobór aparatów i urządzeń
- wytyczne dla rozruchu i eksploatacji instalacji
II Projekty wykonawcze, w tym:
- dokumentację budowlaną
- dokumentację wykonawczą i odbiorczą aparatów
- wybór urządzeń typowych
- dokumentację wykonawczą i odbiorczą rurociągów
- dokumentację montażową
- instrukcję rozruchu i eksploatacji
III Dokumentację powykonawczą,
wykonywaną w oparciu o aktualne normy europejskie i międzynarodowe, dostosowaną do wymogów inwestora, z zachowaniem dobrej praktyki inżynierskiej.
Badania. Rozwój. Rozwiązania
Inżynieria procesowa to istotna część nowych technologii. Rynek rozwiązań dla automatyzacji procesów ciągłych w kontekście procesów chemicznych rośnie dynamicznie i wymaga od dostawców systemów zarządzania obszarami bezpieczeństwa i spełnienia norm środowiskowych. W AIUT dysponujemy zaawansowaną wiedzą dotyczącą m.in. budowy aparatów i całych ciągów technologicznych, w których realizowane są procesy chemiczne. Dzięki temu możemy precyzyjnie odpowiadać na potrzeby klientów. Nasze projekty rozwijamy i testujemy w laboratorium badawczo-wdrożeniowym AIUT w Gliwicach.
Naprzeciw unijnym dyrektywom
Wytyczne europejskie w sprawie ochrony środowiska podkreślają wagę rozwiązań działających na rzecz zapobiegania i zmniejszania zanieczyszczenia powietrza. Wspólnota Europejska dąży do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Działania prawne w tym zakresie podejmowane są w trosce o ochronę zdrowia obywateli i środowiska naturalnego, stanowiąc istotny element polityki przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym.
Systemy odzysku par paliwa na stacjach i terminalach paliw
Instalacje AIUT dla odzysku par paliwa odpowiadają za redukcję szkodliwych substancji ulatniających się do atmosfery podczas tankowania pojazdów silnikowych na stacjach i terminalach paliw.
Zalecenia zawarte w dwóch unijnych dyrektywach mają ograniczyć emisję lotnych związków organicznych pochodzących z paliw i rozpuszczalników, które emitowane są w procesach napełniania lub rozładunku autocystern oraz cystern kolejowych przeznaczonych do transportu towarów niebezpiecznych, jak również podczas tankowania pojazdów na stacjach paliw.
Rozwiązaniem w ramach etapu drugiego są instalacje odzysku par paliw. Ich zadaniem jest wychwytywanie oparów paliw uwalnianych podczas tankowania i przekazywanie ich do zbiornika magazynowego. Proces wspierają działania kontrolne zgodne z normami europejskimi, polegające na regularnym sprawdzaniu wydajności zastosowanych urządzeń.