Czym są roboty AGV? Gdzie wykorzystuje się roboty AGV?
W logistyce oraz na halach produkcyjnych coraz częściej wykorzystuje się roboty AGV. Takie roboty mają różne kształty i parametry i są bardzo wspomagające w przemyśle i całym procesie produkcyjnym.
Czym są roboty AGV?
Same roboty mobilne mogą wyglądać różnie. Najprościej mówiąc, roboty AGV to transportujące różnego rodzaju ładunki urządzenia, które poruszają się po wyznaczonej linii na hali czy w magazynie i lokalizują miejsce docelowe za pomocą techniki RFID, czyli systemu wykorzystującego fale radiowe do przesyłania konkretnych danych. Programowanie robotów AGV odbywa się zdalnie. Posiadają one laserowy skaner przestrzeni, kamery, a także specjalne czujniki, które zapobiegają kolizji. Wiele robotów przystosowanych jest do transportu dużych gabarytów, w miejscach, które uznawane są za niebezpieczne środowisko pracy dla człowieka.
Istnieje wiele różnych rodzajów robotów AGV, warte uwagi są roboty mobilne z rodziny Formica, które zapewniają transport na wózkach pasywnych, a także przenoszenie europalet.
Rozróżniamy także roboty współpracujące, czyli tak zwane coboty, które mają dużo mniejsze rozmiary i mogą pomagać w miejscach, gdzie na co dzień pracują ludzie. Coboty to niewielkie, ale bardzo zwinne urządzenia, które mogą zarówno przenosić produkty, jak i być odpowiedzialne za montaż czy pakowanie.
Gdzie znajdzie zastosowanie wózek AGV?
Wózki AGV mają bezcenne niemal zastosowanie we wszystkich halach magazynowych, na produkcjach oraz w centrach logistycznych. Dzięki szybkiemu przenoszeniu nawet największych gabarytów znacznie przyspieszają proces produkcji. Roboty AGV bardzo często połączone są ze specjalnym systemem WMS, czyli Warehouse Management System, który integruje różne systemy i pozwala zdalnie sterować ruchem robotów.
W rozważaniach na temat robotów mobilnych, warto sobie także zadać pytanie, co to jest AGV? Sam skrót oznacza automated guided vehicle, co opisuje po prostu zautomatyzowane pojazdy bezzałogowe, sterowane zdalnie, przy pomocy odpowiednich układów nawigacji. Roboty AGV to więc zarówno wózki AGV, jak i niewielkie, współpracujące z ludźmi coboty.
Jakie zalety płyną z używania wózków AGV?
Zarówno wózki AGV, jak i coboty są nieocenioną pomocą w całym łańcuchu produkcyjnym. Ważną rolę pełnią przede wszystkim większe wózki AGV, które odpowiadają za transport towarów w warunkach, które uznawane są za niebezpieczne za człowieka (na przykład w centrach logistycznych, w których jest duży ruch pojazdów). Jednak coboty również znacząco wspomagają proces produkcji. Ważne jest tutaj przede wszystkim to, że dzięki pomocy robotów AGV, które mogą pracować bez przerwy, praca ludzka może być ograniczona w kwestii powtarzalnych czynności, co oznacza, że więcej osób może na przykład sprawdzać jakość produktu. Wpływa to zarówno na szybkość produkcji, jak i jej większą dokładność. Obecnie w wielu zakładach stosowane są roboty AGV, a ich popularność z roku na rok rośnie coraz bardziej.