Jak ograniczać straty wody i szybko usuwać awarie w sieciach wodociągowych? Porozmawiajmy na Twoim przykładzie (Wisła, 9-10.04.2024)
Budowanie bilansu opartego na stacjonarnych systemach monitorowania sieci wodociągowej to jedna z najbardziej efektywnych metod ograniczania strat wody i awarii wodociągowych. O tym, że tego typu rozwiązania można wdrażać etapowo, a nowe technologie wspierają pracę przedsiębiorstw wod.-kan. niezależnie od stopnia cyfryzacji spółki, eksperci AIUT mówić będą już 9 i 10 kwietnia br. w Wiśle podczas XV, jubileuszowej konferencji „Awarie. Monitoring. Budowa i Modernizacja Sieci WOD-KAN”. Zapraszamy do wysłuchania prelekcji oraz spotkań z zespołem AIUT.
Konferencja, której organizatorem jest firma BMP, a honorowym gospodarzem Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Gliwicach, to ważna okazja dla specjalistów i liderów branży wodnej, aby dzielić się wiedzą, doświadczeniami i najnowszymi trendami w zakresie zarządzania infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Tym bardziej zachęcamy do wysłuchania prelekcji ekspertów AIUT, Eweliny Kilian – Błażejewskiej oraz Przemysława Potocznego, dotyczącej najnowszych metod zautomatyzowanego zarządzania siecią wodociągową - jako odpowiedzi na wyzwania stojące przed branżą wod.-kan. Zaplanowane na wtorek, 9 kwietnia, wystąpienie będzie okazją do poznania praktycznych aspektów wdrażania nowoczesnych technologii, ciekawych doświadczeń z rynku i najlepszych praktyk.
Budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych - krok po kroku
Według International Water Association (IWA) bilans objętości wody wtłoczonej do sieci można zwyczajowo podzielić na zafakturowaną konsumpcję oraz straty wody. Straty te mogą być natomiast pozorne (np. błędy pomiarowe) lub rzeczywiste – wynikające z wycieków. Kluczowy staje się wybór rozwiązania, które w szybkim czasie pozwoli na ocenę rzeczywistych strat wody w systemach wodociągowych. Do takich rozwiązań należą stacjonarne, bezprzewodowe systemy zdalnych odczytów wodomierzy AIUT oraz inteligentna platforma do bilansowania sieci wodociągowej i wykrywania ukrytych wycieków AIUT WaterPrime.
– Systemy stacjonarne zapewniają automatyczne, godzinowe odczyty wszystkich opomiarowanych wodomierzy w tym samym czasie. Takie rozwiązanie, w odróżnieniu od alternatywnych systemów, na przykład objazdowych lub obchodzonych, wprowadza zupełnie nową jakość w zarządzaniu dystrybucją wody, jednocześnie pomaga ograniczać jej straty – wskazuje Andrzej Madej, z-ca dyrektora branży Smart City IoT w AIUT. Jak dodaje, tego typu systemy mogą być wdrażane etapowo, w zależności od potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa wod.-kan.
O digitalizacji i AI w wodociągach - metody aktywnej kontroli wycieków
Monitoring zapewniany przez stacjonarne systemy odczytu dostarcza precyzyjnych informacji o parametrach pracy sieci wod.-kan. Pozwala to na kolejny ważny krok – inteligentne zarządzanie systemem wodociągowym. O wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych do zarządzania przedsiębiorstwem wod. – kan. na przykładzie systemu AIUT WaterPrime, Ewelina Kilian-Błażejewska mówić będzie również w trakcie zaplanowanej podczas konferencji debaty o digitalizacji i AI w wodociągach.
Czym jest WaterPrime? To inteligentny system bilansowania, wykrywania ukrytych wycieków oraz identyfikacji różnego rodzaju zdarzeń występujących na sieci wodociągowej. Kluczową i nieodłączną częścią systemu WaterPrime jest codzienna współpraca z analitykami i ekspertami branżowymi AIUT, którzy informują, konsultują oraz dostarczają wiedzy na temat pracy konkretnego systemu dystrybucji wody. Rozwiązanie bazuje m.in. na technologii sztucznej inteligencji, która przyśpiesza analizę danych a przez to umożliwia podjęcie szybszej reakcji przez służby techniczne wodociągów na każde niepożądane zdarzenie.
Dowiedz się więcej o naszych rozwiązaniach. Umów spotkanie z ekspertami AIUT już teraz i skutecznie ogranicz straty wody w swojej sieci wodociągowej.
Więcej informacji o konferencji na stronie organizatora: https://www.kierunekwodkan.pl/konferencja,2287.html