Jak roboty mobilne zwiększają efektywność intralogistyki?
Szukasz sposobów na to, by praca w magazynie lub w zakładzie produkcyjnym przebiegała znacznie szybciej? Postaw na autonomiczne roboty mobilne (AMR)! Na czym polega ich praca? Jak zwiększają efektywność intralogistyki.
Roboty mobilne – co to takiego?
Roboty mobilne szynowe, ale i autonomiczne roboty mobilne wyposażone mogą być w czujniki laserowe i w kamery 3D. Dzięki nim są w stanie poruszać się po terenie magazynu lub hali produkcyjnej. Najczęściej przewożą na określonej trasie pojemniki i palety z półproduktami lub produktami gotowymi. Oczywiście najlepiej jest, gdy roboty są w stanie współpracować z innymi urządzeniami lub osobami, które odbierają przywieziony ładunek.
Autonomiczne roboty mobilne – gdzie znajdą zastosowanie?
Największą popularność mają roboty mobilne w produkcji. Zazwyczaj spotyka się je w branży FMCG, elektronicznej, metalowej, ale i meblarskiej. Roboty AMR są odporne na silne substancje i na światło UV. To pozwala na wykorzystanie ich do dezynfekowania obszarów tak, by nie zagrażały pracownikom. Wzrost wykorzystania robotów AMR widać w obszarze dezynfekcji różnego rodzaju pomieszczeń. Zwłaszcza w segmencie opieki zdrowotnej, ale i w przemyśle, czy w różnego typu obiektach użyteczności publicznej, a także w placówkach zdrowia.
Jak autonomiczne roboty mobilne zwiększają efektywność intralogistyki?
Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań. Widać to zwłaszcza w produkcji. Przede wszystkim kluczowa jest jej cyfryzacja, model RaaS i autonomiczna dezynfekcja. To sprawia, że tego typu roboty zyskują na popularności.
W magazynach i w zakładach przemysłowych wykorzystuje się roboty AMR do transportu wewnętrznego. Dzięki nim praca ich przebiega znacznie szybciej. To podnosi efektywność transportu wewnętrznego. Co za tym idzie – spadają koszty intralogistyki. Automatyzacja procesów logistycznych i transportowych w przedsiębiorstwie pozwala osiągać lepsze wyniki.
Robot automatyczny AMR wie, którędy najszybciej dostarczyć ładunek do celu. Niezależnie od tego, czy zmienią się warunki, nagle pojawią się przeszkody – znajdzie sposób na to, by wykonać swoje zadanie jak najszybciej, ale i w bezpieczny sposób.
Roboty AMR pozwalają również na zwiększenie bezpieczeństwa. Nowoczesny robot transportowy nie ma tylu kolizji, z jakimi spotyka się wózek widłowy. Dzięki czujnikom jest w stanie na bieżąco monitorować trasę. Samojezdny wózek zwiększa bezpieczeństwo pracowników, mimo że pracuje w tej samej przestrzeni.
Autonomiczny robot mobilny zwiększa efektywność intralogistyki przede wszystkim dlatego, że odciąża pracowników. Wózek jest samojezdny, więc jest w stanie bezobsługowo wykonywać proste zadania. To pozwala pozostałej załodze skupiać się na znacznie bardziej wymagających zadaniach niż transport materiałów.
Roboty autonomiczne są przystosowane również do przewozu bardzo ciężkich ładunków. Dodatkowo posiadają podnośniki, dzięki czemu są w stanie autonomicznie pobierać, przewozić i odkładać towary o znacznej masie, nawet w dynamicznym otoczeniu. To znacznie bardziej efektywne, niż gdyby stawiać wciąż tylko i wyłącznie na tradycyjne wózki widłowe.
Roboty mobilne pozwalają na obsługę bardzo ciężkich ładunków, co przyspiesza, bo optymalizuje i automatyzuje dostawy. W efekcie zyskuje na tym praca całej logistyki w łańcuchu produkcyjnym.