Rewolucja w logistyce — magazyn buforowy zmienia reguły gry!
Automatyczny magazyn buforowy — czym jest?
Magazyn buforowy jest obiektem logistycznym, który pełni rolę pośrednika pomiędzy procesami produkcyjnymi a dystrybucją. Jego istotą jest zapewnienie przestrzeni do tymczasowego składowania towarów przed ich dalszym przemieszczeniem w obrębie procesów produkcyjnych i logistycznych.
Kiedy warto skorzystać z magazynowania buforowego?
Magazyn tymczasowy sprawdza się szczególnie w przypadku produkcji krótkoseryjnej, znacznej zmienności produktów oraz krótkiego czasu wprowadzenia towaru na rynek. Dodatkowo jest zabezpieczeniem, które firmy potrzebują w odpowiedzi na dynamiczne zmiany sytuacji geopolitycznych i ekonomicznych (pandemia, konflikty zbrojne itp.). Stanowi on również ważne ogniwo stabilnego łańcucha logistycznego, które poprzez czasowe składowanie produktów odciąża fabrykę od tradycyjnego zarządzania logistyką. Taki sposób działania umożliwia optymalizację planu produkcyjnego, skupiając się wyłącznie na procesach wytwórczych.
Wprowadzenie obiektu buforowego zmniejsza zależność pomiędzy rozdzielonymi częściami łańcucha produkcyjnego i logistycznego. To pozwala podzielić proces produkcyjny na etapy, które mogą być niezależnie realizowane oraz optymalizowane w celu uzyskania jak najwyższej wydajności fabryki. Przykładem tutaj może być zastosowanie zautomatyzowanego magazynu buforowego między lakiernią a montażem generalnym, które zostało wprowadzone przez jednego z naszych klientów z przemysłu samochodowego.
Innym sposobem wykorzystania magazynowania buforowego może być zastosowanie tej strefy między produkcją a dystrybucją w celu gromadzenia gotowych produktów, które w okresie wzmożonego popytu będą rozsyłane do odpowiednich lokalizacji magazynów wysyłkowych. Stąd, magazyn buforowy sprawdzi się w firmach, które mierzą się z sezonowością popytu, zapewniając ciągłość dostaw podzespołów do innych zakładów poprzez składowanie produktów do dalszej dystrybucji.
Funkcje i rola magazynów buforowych
Głównym zadaniem obiektu buforowego jest zapewnienie płynności, elastyczności i stabilności w procesie dostaw poprzez przechowywanie zapasów towarów w strategicznych lokalizacjach. Działa on jako „amortyzator” między niezgodnościami w czasie produkcji a popytem na produkty. Magazyn buforowy zapewnia szybką reakcję na zmienne warunki rynkowe oraz pozwala w stopniu dotąd nieosiągalnym optymalizować plan produkcji i budować oczekiwaną efektywność operacyjną.
Zalety magazynu buforowego
- efektywne zarządzanie materiałami oraz sprawny przepływ towarów
- zapas bezpieczeństwa dla firm produkcyjnych
- zapewnienie ciągłości dostaw podzespołów do innych zakładów
- zapas buforowy w czasie sezonowości popytu
- realizacja zamówień dla klientów na czas
- optymalizacja procesów i redukcja kosztów produkcyjnych
- centralizacja zapasów
- elastyczna logistyka
Wyposażenie magazynu buforowego — jak usprawnić logistykę wprowadzając automatyzacje do firm produkcyjnych?
Jak zostało wspomniane, w magazynie buforowym odbywa się czasowe przechowywanie zapasów, aby uniknąć późniejszych braków w dostawach. Jednak ich zbyt mała ilość może nie zapewnić nam pożądanej elastyczności, a zbyt duża spowodować nadmierne koszty utrzymania. Chcąc zoptymalizować koszty zarządzania zapasami oraz jednocześnie być odpowiednio przygotowanymi na fluktuacje w popycie, wykorzystuje się rozwiązania zwiększające gęstość składowania na jednostkę powierzchni magazynowej, czyli automatyczne magazyny wysokiego składowania.
Dodatkowo niezależnie od rodzaju magazynu niezbędna jest kontrola zapasów np. w celu uniknięcia przechowywania przestarzałych produktów. Tutaj z pomocą przychodzą nam systemy zarządzania magazynem tj. np. system WMS (ang. Warehouse Management System) czy sposoby na prognozowanie popytu z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.
Szybka rotacja w magazynach buforowych wymusza na nas bardzo sprawny transport towarów wewnątrz naszego obiektu. Rozwiązaniem tego problemu są automatyczne systemy składowania i pobierania tj. układnice magazynowe, pallet shuttle, systemy przenośnikowe, sortery czy autonomiczne roboty mobilne AMR (ang. autonomous mobile robots). Więcej o nich dowiesz się z artykułu blogowego „Automatyzacja procesów intralogistycznych w firmach produkcyjnych”.
Niezależnie czy firmy produkcyjne decydują się na wynajem magazynów buforowych od operatorów logistycznych, czy preferują zainwestować w budowę własnego, należy uwzględnić powyższe kwestie, aby móc sprawnie realizować usługi logistyczne.
Podsumowanie
Magazyn buforowy to kluczowy element w zarządzaniu łańcuchem logistycznym, który pozwala firmom elastycznie reagować na zmiany rynkowe, minimalizować ryzyko niedoboru towarów czy optymalizować procesy. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu i wykorzystaniu nowoczesnych technologii automatyzacji obiekty buforowe przyczyniają się do zwiększenia efektywności logistyki magazynowej i konkurencyjności firmy na rynku.
Rozważasz wprowadzenie automatycznego magazynu buforowego? Daj nam znać!
Jako integrator rozwiązań automatyki i robotyki pomożemy Ci zbudować dedykowane rozwiązanie, tworząc kompleksowy, zautomatyzowany i zintegrowany ze środowiskiem zakładowym magazyn czasowego składowania towarów.