AIUT WaterPrime skutecznie ograniczy straty wody w sieciach wodociągowych
Deficyt wody to jeden z największych światowych problemów. Jak informuje International Water Association (IWA) większość start wody uzdatnionej wynika głównie z podziemnych wycieków w sieciach wodociągowych. Dlatego ograniczenie strat wody w sieciach wod-kan jest dziś najpilniejszą potrzebą. Dzięki opracowanym w AIUT technologiom i systemom, nasze rozwiązania z grupy Smart City IoT pozwalają przedsiębiorstwom wodociągowym skutecznie ograniczać straty wody i szybko identyfikować strefy wycieków.
Podczas organizowanej w tym roku w Pradze przez IWA konferencji Water Loss 2022 nasz zespół ekspertów z Działu AIUT Smart City IoT prezentował najnowsze opracowywane w AIUT rozwiązanie dla przedsiębiorstw wodociągowych. To wykorzystujący sztuczną inteligencję system WaterPrime do szybkiego wykrywania podziemnych wycieków i zautomatyzowanego zarządzania siecią wodociągową.
WaterPrime to pierwszy system oparty na sztucznej inteligencji do niezwykle szybkiego wykrywania ukrytych wycieków i zautomatyzowanego zarządzania siecią wodociągową.
Według World Resources Institute (WRI) Światowego Instytutu Zasobów aż 36 krajów na świecie zmaga się obecnie z deficytem wody. Ten sam instytut badań przeanalizował tempo wyczerpywania się wód powierzchniowych w 167 krajach do 2040 roku. Aż 33 z nich zostało wytypowanych jako narażone na ekstremalnie wysokie obciążenie zasobów wody, a co za tym idzie – jej skrajny deficyt. Co ciekawe, w prognozie pojawiają się także kraje europejskie: San Marino, Macedonia, Grecja czy Hiszpania.
– Problem związany z deficytem wody na świecie narasta, dlatego potrzeba nowych rozwiązań, które pomagają w ograniczaniu jej strat i lepszym gospodarowaniu zasobami. Takie właśnie przełomowe rozwiązanie, bazujące na technologii sztucznej inteligencji pragniemy udostępnić spółkom wodociągowym. AIUT WaterPrime wspomoże analityków w efektywnym wykrywaniu anomalii i awarii w czasie nieporównywalnie krótszym, jaki dziś jest potrzeby do ich lokalizowania i naprawy – mówi Marek Gabryś, Prezes Zarządu AIUT.
Pełna kontrola nad siecią wodociągową
Rozwijana przez zespół AIUT wraz z naukowcami z Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk samoucząca się platforma WaterPrime ma pomóc w nadzorze sieci wodociągowej i skutecznie ograniczać straty wody. Rozwiązanie posiadać będzie unikalne funkcjonalności, wykraczające poza możliwości zbliżonych systemów. Będzie alarmować nawet o niedużym wycieku, precyzyjnie wskazując strefę wystąpienia awarii.
– Głównym zadaniem WaterPrime będzie szybka i precyzyjna identyfikacja nawet niewielkich wycieków, w tym przede wszystkim tzw. wycieków ukrytych, ale również wsparcie pracy analityków w doborze e-narzędzi, doradztwo, alarmowanie o wszelkich anomaliach, przypadkach niezbilansowania oraz innych niezgodności, które mogą być sygnałem zdarzeń prowadzących do problemów w przyszłości. Platforma będzie uczyć się wzorów postępowań oraz analizować czy te wzorce były skuteczne – a jeśli nie, podpowiadać inne drogi działania – wyjaśnia Andrzej Madej, z-ca dyrektora branży Smart City IoT w AIUT.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Umów się na spotkanie z naszymi ekspertami z Działu AIUT Smart City IoT.